Księgowość małej firmy

Czym jest księgowość małej firmy (księgowość uproszczona)?

Księgowość uproszczona to system kontroli i sporządzania dokumentacji opierający się na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. Dotyczy to obligacyjnie przedsiębiorców, którzy płacą podatek od osiągniętych dochodów, a limit ich operacji finansowych nie przekracza 2 milionów euro.

KPiR

Księga przychodów i rozchodów to narzędzie księgowe, które służy do bieżącej ewidencji i jest najprostszą formą rozliczania się z urzędem skarbowym. KPiR zakłada się na dzień rozpoczęcia działalności i opiera się ją głównie na ujmowaniu informacji w oparciu o jedną z dwóch metod – uproszczoną lub memoriałową.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

W przypadku ryczałtu podatek płaci się bez możliwości odliczenia kosztów, a stawki wynoszą od 2% do aż 20% w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu. Brak jest również możliwości skorzystania z odliczeń i ulg.

KARTA PODATKOWA

Ostatnią formą księgowości jest karta podatkowa, która zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku prowadzenia ewidencji i składania deklaracji PIT.

Zaletami uproszczonej możliwości rozliczania podatku i prowadzenia ksiąg jest prostsza forma, niż w przypadku pełnej, a także niskie koszty, ponieważ na rynku jest wiele firm i programów, które za niewielką opłatą umożliwią prowadzenie np. KPiR czy ewidencji przychodów.

Sprawdź co zrobić, jeśli prowadzenie spółki się nie powiedzie…ZAWIESZENIE SPÓŁKI.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty! Proponujemy szeroki wachlarz usług oraz wysoką jakość!