Zdarzają się sytuacje, kiedy przedsiębiorca nie może uporać się z prowadzeniem działalności i decyduje się na zawieszenie działalności.
Jak przebiega zawieszenie spółki a wyrejestrowanie z VAT?
Otóż naczelnik Urzędu Skarbowego dokonuje wykreślenia podatnika z urzędu z rejestru czynnych podatników VAT, gdy zawiesił on wykonywanie działalności gospodarczej na okres, co najmniej 6 miesięcy.
W takim przypadku podatnik zostaje automatycznie wyrejestrowany z VAT, co może znacznie utrudnić mu odliczanie podatku VAT w trakcie zawieszenia jak i ubieganie się o zwrot podatku.
Można tego uniknąć tylko pod warunkiem, że przedsiębiorca zgłosi odpowiednie zawiadomienie oraz będzie w okresie zawieszenia działalności wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu VAT.
Zawieszenie spółki a wyrejestrowanie z VAT nie dzieje się natomiast automatycznie, jeśli przedsiębiorca nie przewidział terminu zawieszenia powyżej 6 miesięcy. Poniżej tego okresu status podatnika w trakcie zawieszenia spółki jest niezmienny, jednak nie musi on składać deklaracji za okresy rozliczeniowe.
Przywilej ten nie obowiązuje przedsiębiorców dokonujących:
– wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
– importu usług lub nabycia towarów, w zakresie których są podatnikami