Uproszczone formy rachunkowości

Forma księgowości uproszczonej jest najczęściej wybieraną jeżeli mają oni możliwy wybór sposobu prowadzenia księgowości. Jest łatwa w prowadzeniu, a przede wszystkim mało kosztowna.

Uproszczone formy rachunkowości to:

  • Karta podatkowa – polega na płaceniu stałej określonej kwoty co miesiąc. Wysokość uzależniona jest od ilości mieszkańców w miejscu wykonywania działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności.
  • Ryczałt ewidencjonowany – uproszczona forma płacenia podatku polegająca na tym, iż płacimy określoną stawkę podatku zależną tylko od przychodu.
  • Księga Przychodów i Rozchodów – prosty sposób obliczenia podatku, który polega na sumowaniu przychodów i kosztów oraz płaceniu podatku od różnicy – jeśli oczywiście jest na plus, bo przy stracie nic nie płacimy.

Wielu przedsiębiorców zobowiązanych do prowadzenia uproszczonej księgowości decyduje się na samodzielną księgowość. Są jednak także tacy, którzy chcą zająć się rozwojem swojej firmy i z tego powodu nawiązują współpracę z biurem rachunkowym. Specjaliści prowadzą księgowość zgodnie z Ustawą o Rachunkowości.