Podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo bez bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane wpłaty wykorzystywane są na potrzeby realizacji zadań publicznych.
Ulgi i odliczenia od podatku pozwalają podatnikowi zaoszczędzić pieniądze, które płaci na rzecz państwa. Odliczenia dzielą się na dwa rodzaje – od podatku, czyli pozwalające obniżyć podatek i od dochodu zmniejszające kwotę o określone wydatki.
Płatnik zobowiązany jest obliczać i pobierać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niego przychody ze stosunku do pracy.
W rocznym zeznaniu podatkowym pracownik może odliczyć składki, które odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń wykazuje się za pomocą formularza w PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.
Jakie odliczenia podatkowe może zastosować pracownik?
Ulgi prorodzinne, na Internet, zdrowotne składki na ubezpieczenie ZUS, które są odprowadzane w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne czy chorobowe, ulgi rehabilitacyjne, darowizny na organizacje społeczne, ulgi na krwiodawców itp.