Prowadzenie księgowości w małej firmie

Obowiązek prowadzenia księgowości

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się dużo nowych, dopiero otwartych firm. Najczęściej są to jednoosobowe działalności lub małe, początkujące firmy zatrudniające niewielką ilość pracowników. Będąc właścicielem takiej firmy lub planując jej założenie, trzeba mieć na uwadze, że każda firma, nawet ta nowopowstała, ma obowiązek ewidencjonowania swoich finansów.

Niezależnie od tego czy firma działa miesiąc czy dwa lata, niezależnie od tego czy zatrudnia pracowników, generuje zyski czy nie – musi mieć prowadzoną ewidencję księgową, która ujmować będzie mające w niej miejsce zdarzenia gospodarcze.

Prowadzenie księgowości w małej firmie

Prowadzenie księgowości w małej firmie jest o tyle łatwiejsze, że faktur nie ma dużo, forma opodatkowania zazwyczaj jest uproszczona, a sprawy kadrowo-płacowe minimalne.
W takim przypadku właściciel działalności może zdecydować się na samodzielne księgowanie. Potrzebne do tego jest wykupienie odpowiedniego programu księgowego, który zapewni odpowiednią podstawę do prowadzenia księgowości. Koniecznie musi też zadbać o swoje przygotowanie merytoryczne i liczyć się z tym, że nawet w małej firmie księgowość i rozliczanie podatków mogą być czasochłonne.

Samodzielne prowadzenie księgowości z pozoru mogłoby wydawać się proste…PROWADZENIE UPROSZCZONEJ KSIĘGOWOŚCI  

Obsługa księgowa małej firmy

Zanim podejmiemy się samodzielnego prowadzenia księgowości powinniśmy zastanowić się czy jest to dla nas najlepsza opcja. Jeśli nie czujemy się na siłach, może skorzystać z zewnętrznej obsługi księgowej, czyli na przykład biura rachunkowego? Oczywiście, jest to wyższy koszt niż samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie, natomiast daje to dużą wygodę i pewność, że ewidencja księgowa prowadzona jest zgodnie z przepisami. Właściciel firmy, który odda swoje obowiązki w ręce biura rachunkowego zyskuje gwarancję poprawności w dokonywanych rozliczeniach oraz czas na to co najważniejsze na pierwszych etapach prowadzenia działalności – na rozwoju.

Jeśli poszukują Państwo biura, które przejmie obowiązek prowadzenie księgowości w małej firmie – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki temu, że posiadamy elastyczny cennik, zapewniamy że nie poniosą Państwo wysokich kosztów.