Koszty prowadzenia pełnej księgowości

Pełna księgowość jest prowadzona w wielu firmach. Do jej prowadzenia zobowiązane są głównie średnie oraz duże przedsiębiorstwa oraz także mniejsze jednostki, gdy prowadzą swoją działalność w formie przedsiębiorstwa, zobowiązującej do prowadzenia pełnej księgowości.

Koszty prowadzenia pełnej księgowości bywają bardzo zróżnicowane. Wpływ na to ma wiele czynników. Cena zależeć może od liczby dokumentów do księgowania, wielkości zatrudnienia czy rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności. Na koszty prowadzenia pełnej księgowości wpływ ma także to, kto zajmuje się jej prowadzeniem. Jeżeli swoją księgowość prowadzi sama firma i zatrudnia w tym celu pracownika, koszty prowadzenia pełnej księgowości są znacznie większe. Zatrudnienie księgowego wiąże się z wydatkami w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie oraz zakupami wymaganego wyposażenia księgowego.

Koszt prowadzenia pełnej księgowości jest znacznie niższy, kiedy jej prowadzeniem zajmują się specjaliści z biura rachunkowego. Przedsiębiorca z tytułu zlecenia księgowości ponosi stałą opłatę za usługi księgowe, zależącą między nimi od liczby dokumentów i liczby zatrudnionych. Porównując ją do kosztów zatrudnienia pracownika jest ona znacznie niższa.