Do prowadzenia pełnej księgowości zobligowane są osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które nie przekroczyły graniczy 2 000 000 euro ( w przeliczeniu na złotówki) ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrachunkowy.
Firma, która przekroczy limit musi przejść na tak zwaną pełną księgowość. Zazwyczaj konieczność ta wiąże się z zatrudnieniem księgowej na etat lub nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym. O ile z uproszczoną księgowością część przedsiębiorców jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, o tyle złożoność procedur, liczba obowiązkowych dokumentów jakie należy sporządzać oraz precyzyjne ewidencjonowanie, często okazuje się przerastać ich możliwości.
Biuro rachunkowe, któremu powierzy się księgowość zajmie się w imieniu właścicieli firm wszystkimi obowiązkowymi czynnościami księgowymi oraz dopełni wszystkich formalności związanych z przejściem z uproszczonej księgowości na pełną w imieniu przedsiębiorcy.