Księgowa w firmie

Księgowa w firmie bywa często niezbędna do tego, aby księgowość danego podmiotu gospodarczego prowadzona była w sposób należyty.

Przedsiębiorcy, właściciele firm najczęściej nie zdają sobie sprawy ze złożoności procesów księgowych, nie znają podstawowych zasad, przepisów Ustawy o Rachunkowości ani nie posiadają wystarczających umiejętności. Księgowa w ich mieniu zajmuje się wszystkimi kwestiami formalnymi: prowadzi ewidencję księgową, dokonuje rozliczeń podatkowych, obsługuje dział personalny oraz świadczy usługi doradcze. Zatrudnienie księgowej na etat jest jednak często kosztowne i wiąże się również z koniecznością wynajmu dodatkowej powierzchni biurowej, wyposażenia jej miejsca pracy oraz zakupu drogiego programu do księgowości.

Lepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z biurami księgowymi. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, ponadto oferty biur są zazwyczaj bardziej kompleksowe z uwagi na szerokie grono zatrudnianych specjalistów. Nie bez powodu coraz większa liczba przedsiębiorców rezygnuje z zatrudniania księgowej na rzecz współpracy z biurem księgowym.