Obowiązkiem każdego nowo powstałego przedsiębiorstwa jest prowadzenie księgowości. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa prowadzenie księgowości odbywa się na innych zasadach. Podstawową różnicą w prowadzeniu księgowości w jednostkach gospodarczych jest metoda księgowości.
Metody prowadzenia księgowości w firmach są dwie. Pierwsza z nich to pełna rachunkowość, obowiązująca głównie w średnich i dużych przedsiębiorstwach oraz spółkach kapitałowych. Drugą jest natomiast uproszczona księgowość obowiązująca w niewielkiej liczbie jednostek gospodarczych, co wynika z przepisów podatkowych.
Prowadzenie uproszczonej księgowości ma dużo zalet, szczególnie dla mikro przedsiębiorstw. Jednostki te mogą (w miarę obowiązujących przepisów) prowadzić uproszczoną księgowość w formie:
– Karty podatkowej,
– Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
– Podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Najłatwiejszą pośród tych form jest karta podatkowa, prowadzona głównie w małych zakładach rzemieślniczych. Kolejną prostą formą prowadzenia uproszczonej księgowości jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast standardowo wybieraną formę prowadzenia uproszczonej rachunkowości jest KPiR.