Uproszczona księgowość jest często preferowana przez tych przedsiębiorców, którzy osiągają relatywnie niskie dochody z tytułu prowadzonej przez siebie działalności.
Uogólniając, jest to zbiór jasnych reguł, które odnoszą się do sposobu gromadzenia danych finansowych. Zasady te ustalone zostały przez odpowiednie organy skarbowe po to, aby ujednolicić sposób wyliczania zobowiązań podatkowych.
Księgowość uproszczoną mogą prowadzić spółki cywilne i jawne osób fizycznych, partnerskie i osoby fizyczne jeżeli ich przychody za poprzedni rok nie były większe niż 2 miliony euro.
Wyróżnia się trzy formy małej księgowości: karta podatkowa, rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego i prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.
Uproszczona księgowość plusy związane z tą formą opodatkowania? Możliwość kontrolowania spraw firmy poprzez bieżące śledzenie jej dochodów i wydatków i oszczędność pieniędzy ze względu na brak konieczności zatrudniania księgowej.
Przy prowadzeniu księgowości uproszczonej przedsiębiorca może także sam korzystać z programów księgowych rozliczając i kontrolując własną działalność, jednakże w tym przypadku niezbędna jest znajomość stale zmieniających się przepisów.