Prowadzenie spółki z o.o. wiąże się z ogromną niedogodnością jaką stanowi podwójne opodatkowanie. Jako, iż spółka z ograniczoną osobowością jest podmiotem prawnym musi posiadać NIP, osobny numer konta itd. W związku z tym zobowiązana jest ona do opłacania podatku dochodowego osób fizycznych (CIT). Wspólnicy chcąc otrzymać zysk muszą z kolei wypłacić dywidendę. Gdy już to zrobią każdy z nich jako osoba fizyczna musi zapłacić od niej podatek dochodowy PIT. Dywidenda nie stanowi ponadto kosztu spółki, tak więc jej wypłata nie zmniejsza należności podatkowych.
Wiele osób pyta o to czy istnieje możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania. 19% CIT płacimy wyłącznie jeżeli spółka przyniesie zysk. Aby uniknąć zatem podatku CIT należy tak przeprowadzić transakcję, aby koszty przewyższyły dochody przedsiębiorstwa.
Za koszty uznaje się wszystko to co przyczyniło się do osiągnięcia przychodu oraz jego utrzymania. Może być to zatem zakup sprzętu, oprogramowania, materiały biurowe, wydatki związane z samochodem służbowym itd.